Chybová zpráva

  • Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /home/crskv.cz/public_html/old/includes/file.phar.inc).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type int ve funkci element_children() (řádek: 6656 v souboru /home/crskv.cz/public_html/old/includes/common.inc).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type int ve funkci element_children() (řádek: 6656 v souboru /home/crskv.cz/public_html/old/includes/common.inc).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type int ve funkci element_children() (řádek: 6656 v souboru /home/crskv.cz/public_html/old/includes/common.inc).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type int ve funkci element_children() (řádek: 6656 v souboru /home/crskv.cz/public_html/old/includes/common.inc).
  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters ve funkci drupal_get_feeds() (řádek: 394 v souboru /home/crskv.cz/public_html/old/includes/common.inc).

chytáme s feederem

Chytáme s feederem na stojatých vodách


Stojaté vody jsou pro mě, co se týče lovu feederem, velkou výzvou a poskytují v lovu takové možnosti o kterých se nám ani nezdá a to hlavně na malých revírech. Stalo se mnohokrát při příchodu, že rybáři kteří seděli na břehu pesimisticky tvrdili nic nebere, nejsou tady ryby a nakonec byli překvapeni co se dá na feeder nachytal během krátké doby. Asi jejich třicítky vlasce nebudou to pravé ořechové.


Výběr feederového nářadí

Pokud budeme lovit v normální vzdálenosti, jaká je na feeder běžná tedy do čtyřiceti metrů, vystačíme si s pruty médium a nebo médium/heavy, které se dělají dlouhé většinou tři metry šedesát. Prut osadíme kvalitním navijákem velikosti 2500 – 3000, který dostatečně stačí při tomto stylu chytání.Vždyť na takovýto naviják se vleze dvě stě čtyřicet  metrů dvacítky vlasce, což je až až. Průměr vlasce nám bude dostatečně vyhovovat osmnáctka, ta vydrží i středně velké ryby a kdyby přišla velká ryba budeme spoléhat na rybářské štěstí.
Na menších vodách a při lovu na kratší vzdálenosti do maximálně patnácti metrů lze použít pruty o délce tři třicet a  nebo i v krajním případě pickerové pruty na který dáme stejně velké navijáky jako u předchozích prutů. Při lovu pickerem musíme počítat, že i  se středně velkými kapříky nastane při zdolávání problém a ryba si bude v podstatě dělat co chce. O to větší zážitek bude pokud se podaří úlovek zdolat,ale opravdu budete potřebovat velké rybářské štěstí.
Pokud by jsme chtěli chytat na větší vzdálenosti, můžeme použít pruty heavy , kde naviják už musí být o něco větší 4000, a asi by stálo za zamyšlení místo vlasce osadit naviják pletenou šňůrkou.Osobně takové to provozování rybolovu s feederem mě k srdci nepřirostlo,ale kdo ví.

  

Postavení prutu při lovu,výběr feederové špičky

Ideální postavení prutu na stojaté vodě je pokud je prut podél břehu, ale na všech místech, kde chceme chytat, to určitě nepůjde a proto musíme feederový prut  umístit tak, aby nám svíral úhel, který ještě bude schopen na špičce signalizovat záběr. Špička prutu by měla být co nejvíce k hladině vody, a to protože pokud bude foukat vítr bude nám jemnou špičkou házet a nebudeme schopni rozeznat jemné záběry. Uvidíme až prudký záběr „hokejku“, kdy ryba má háček dávno v tlamě.
Spousta rybářů se mě ptá jakou špičkou osadit prut, aby byl záběr poznat.Jednoduchá odpověď.Výběr špičky je závislý na stojaté vodě na přírodním úkaze a to větru. Musíme si uvědomit, že feederová špice nám slouží  jako signalizátor záběru a vždy musí být jemně předepnutá, aby ryba měla prostor ještě špici ohnout bez minimálního odporu..Čím jemnější špicí osadíme prut, tím jemnější záběry budeme schopni rozpoznat. Ale prostě jednoznačně nejde říci, že na stojaté vodě dáme jedno uncovou špičku. Vždy to záleží na situaci a povětrnostních podmínkách.

Koncová sestava

Koncových sestav je tolik a proto máme z čeho vybírat. Já osobně používám pater noster osazený kouskem feederové gumy, která nám jistě dost pomůže při používání co nejmenších průměrů návazcových vlasců. Podotýkám pomůže ne zachrání!!! Dost lidí chytá na klasickou průběžnou sestavu, nebo poloprůběžnou a dokonce i na srkačku. Výběr sestavy záleží na každém kdo co má vyzkoušené a čemu věří. Co určitě je velmi důležité je návazec, který by měl být co nejjemnější a pokud budete šikovní, neměl by být problém vytáhnout na vodě, kde nejsou překážky, kapříka kolem padesáti na vlasec o průměru 0,12 až 0,14mm. Pokud budete chytat u spadlého stromu, určitě by se takto velká ryba s váma nebavila a rovnou šup do stromu. Proto použijeme větší sílu návazce maximálně však 0,16mm a musíte odhadnou jak blízko se dá nahazovat, aby jste byli schopni rybu zdolat. Myslím si, že s větší sílou návazcového vlasce nemusíme používat při lovu feederový prut a klidně se můžeme vrátit ke klasické položené s teleskopy.Je to však velký krok zpět.

Výběr lovného místa

Velmi důležitý krok k úspěšnému rybolovu. Člověk musí mít cit si vybrat místo, kde chce úspěšně lovit.I když se můžeme řídit nějakými pravidly, vždy musíme vyhodnotit danou situaci a vybrat místo k lovu. A až po určitém čase se dozvíme jestli jsme udělali dobře či ne. Pravidla jsou jednoduchá.Ryba se zdržuje nejvíce u překážek, na přechodu lavic a kde mají nejvíce pamlsků.Nejvíce pochutin, které vyhledávají, je tam kde je navane vítr, který je opět velkým pomocníkem a pomůže nám hledat, kde se ryba momentálně nachází.Mnohokrát jsem se přesvědčil o tom ,že není důležité, jak si někteří rybáři myslí, čím dále nahodí tím větších úspěchů dosáhnou.Taktika lovu je velmi důležitá a daná přesně házet do jednoho místa.

 

Krmení a nástrahy

    

Mňamka pro ryby je alchymie při které se vždy dá vyřádit. Příprava krmení je závislá na typu revíru a cílené rybě. Vždy se snažím při lovu feederem  na stojatých vodách chytal větší ryby kapříky, cejny, líny, karasy a tomu podřizuji strukturu krmení. Vybírám vnadící směsi na cílenou rybu, které vylepším partikly a živou složkou. Na trhu rybářských potřeb je spousta značek, které vyrábí vnadící směsi různých kvalit za různou cenu. Určitě jde vybrat tak, aby šroty zůstaly doma. Osobně preferuji skoro po celý rok sladké příchutě, zvláště teď na jaře například kokos, scopex, mandle, vanilka. Krmení musí mít správnou strukturu.Na stojatých vodách by neměla být směs převlhčená, ale sypká ,aby se nám dobře rozpadávala z krmítka a nezůstávala po vytažení z vody v něm.
Jako první krok při míchání krmení sesypeme a dobře promícháme do sebe všechny sypké části které máme (vnadící směs,posilovač). Potom teprve začneme pomalu vlhčit směs. Určitě né tím způsobem, že vylijeme do připravené směsi vodu a vytvoříme kaši. Směs navlhčíme nejméně na dvakrát, lépe však na třikrát až čtyřikrát. Poprvé ji navlhčíme a necháme nasáknout směs asi po pěti minutách můžeme podruhé směs  dovlhčit. Po dalším čase zkontrolujeme konzistenci tím, že zmáčkneme v ruce směs a vytvoříme kouli která jde mezi dlaněmi opět vrátit do původního stavu. Poté přidáme jemný partikl (konopí,řepka,len.kroupy atd.) a prosejeme směs přes síto, čímž dospějeme k provzdušnění a správné konzistenci. Naposledy přidáme hrubší partikl (kukuřici) a živou složku (červy,kukly,žížaly).A jsme připraveni.
Na háček je asi nejlepší živá jako červi,kukly,žížaly, které se dají kombinovat s kukuřičkou,rohlíkem popřípadě extrudou. Musíme být připraveni a vybrat ten správný pamlsek na který to půjde. A doufat, že to půjde.